Šių metų lapkričio 18–20 d. trijuose Lietuvos regionuose organizuota konferencija–seminaras „Padėkime atrasti namus iš naujo“

2019 m. lapkričio 25 d.

Lietuvoje gyvena nemažai žmonių, apie kuriuos dažnai nesusimąstome, jų nepastebime, nepagalvojame, kuo jie gyvena, apie ką svajoja, kokios jų baimės, lūkesčiai, kokie jų troškimai... Jie tokie kaip mes, bet ir šiek tiek kitokie – kita išvaizda, kiti bruožai, kita kalba, kultūra, kitoks tikėjimas, šiek tiek skirtinga pasaulėžiūra. Ir daugumai iš mūsų, nors gal ir ne visiems, svetima patirtis: karo sukeltas skausmas ir baimės, patirtos netektys, prievarta palikti namai ir net šeimos... Pabėgėliai, prievarta atskirti nuo savo tėvynės, savo šaknų... Kas kitas jei ne jūs, jei ne mes visi galime juos išgirsti, suprasti, padėti jiems atsitiesti, atgauti pasitikėjimą žmogumi, pasauliu ir vėl pradėti gyventi visavertį gyvenimą saugioje aplinkoje.

 

Šių metų lapkričio 18–20 d.Socialinių paslaugų priežiūros departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, kartu su Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija, trijuose Lietuvos regionuose surengė konferenciją-seminarą „Padėkime atrasti namus iš naujo“, kurio tikslas – suteikti darbuotojams ir organizacijoms, dirbančioms su užsieniečiais, gavusiais prieglobstį Lietuvoje, žinių ir patirčių, remiantis tikromis žmonių istorijomis, atskleisti, su kokiais iššūkiais ir išgyvenimais susiduria atvykėliai, priversti ne savo noru pritapti kitose valstybėse, nes jų išgyvenimai, lūkesčiai ir baimės atvers problemas, apie kurias nesusimąstoma, tačiau kurios migrantų integracijos procese itin reikšmingos, o jų savalaikis ir nuoseklus sprendimas integracijos procesą padės paversti efektyvesniu ir natūralesniu.

 

Konferencijoje-seminare skaityti įkvepiantys pranešimai: dr. Giedrė Blažytė pristatė migracijos tendencijas Pasaulyje ir Lietuvoje bei su jomis susijusius mitus bei faktus, supažindino, kokią naudą duoda institucijų ir nevyriausybinių organizacijų bendradarbiavimas įgyvendinant integracijos procesus, padedant užsieniečiams svetimoje šalyje susikurti saugius namus; Gediminas Grinius, buvęs NATO pajėgų kariškis, atskleidė, kaip jis patirtą karo siaubą gydėsi bėgimu ir tapo pasaulio bekelės ultramaratono čempionu; savo patirtimis, išgyvenimais, baimėmis, laimėmis, lūkesčiais, troškimais dalinosi Eskadar Maštavičienė, prieglobstį Lietuvoje gavusi verslininkė, Europos pabėgėlių ir migrantų koalicijos atstovė Pabaltijo šalyse. Taip pat savo vykdomas veiklas, iniciatyvas ir patirtis pristatė Pabėgėlių priėmimo centro direktoriaus patarėja Neringa Gaučienė, Klaipėdos miesto socialinės paramos centro direktorė Diana Stankaitienė, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus Pabėgėlių ir migrantų programos vadovė Eglė Samuchovaitė, Lietuvos Respublikos valstybės saugumo departamento atstovai, Lietuvos ir Vilniaus arkivyskupijos Carito atstovai. Reginius moderavo žurnalistas, TV laidų ir renginių vedėjas Paulius Skučas.

 

Konferencija-seminaras organizuotas Klaipėdoje, Kaune ir Vilniuje. Renginiuose iš viso dalyvavo per 90 dalyvių. Didžioji dalis jų – įvairių Lietuvos savivaldybių atstovai, taip pat valstybinių institucijų ar įstaigų darbuotojai.

 

Mūsų pareiga užtikrinti, kad pabėgėliai, atvykę iš karo ar neramumų draskomų šalių, galėtų čia saugiai gyventi ir naudotis pagrindinėmis teisėmis ir laisvėmis. Tad padėkime jiems čia, Lietuvoje atrasti namus iš naujo!